Viete, kto je Edita Révay?

Autor: Ivana Bartovičová, učiteľ, 16.3.2021

Že nie? Siedmaci vedia.

Profesorka Edita Révay pochádza z Bojníc, študovala na PriF UK v Bratislave molekulárnu biológiu a humánnu genetiku, v Izraeli si urobila doktorát z lekárskych vied, prednáša na univerzite v Haife a v Tel Avive. V posledných rokoch pôsobí aj vo výskumnom tíme, ktorý sa zaoberá chorobami prenášanými krvou prostredníctvom hmyzu, ako sú malária a leishmanióza. Žije v Nemecku, časť roka v USA a v africkom Mali. Je spoludržiteľkou medzinárodného patentu na návnadu, ktorá pomáha eliminovať komáre prenášajúce smrteľne nebezpečnú maláriu.

A že odkiaľ ju poznajú siedmaci?
Tak toto je jedna z výhod zoom vyučovania. Napriek vzdialenosti sa Editka mohla pripojiť na naše vyučovanie a porozprávať nám nielen o pasci na komáre, ale aj o krajinách, ktoré sme mali na geografii v zornom poli v siedmom ročníku – do Ázie patriacom Izraeli so svojimi zvláštnosťami: Mŕtvym morom, najnižšie položeným miestom na Zemi; Jeruzalemom, mestom troch náboženstiev; kuchyňou, ktorá je zmesou židovskej, arabskej, ruskej a ďalších. Veľa sme sa dozvedeli o Mali a živote v ňom, videli sme množstvo fotografií, ktoré zachytávali veľkú farebnosť, bezprostrednosť, radosť zo života, ale i nesmiernu chudobu.

A čo z toho zostalo v pamäti siedmakov?
- Editka pomáha svetu zbaviť sa malárie
- obyvatelia Afriky sú jej vďační za to, čo pre nich urobila a robí
- väčšina ciest v Mali hlinených
- Editka s tímom prišli na to, ako zničiť komáre, ale nepoškodiť iný hmyz
- pasca na komáre je vyrobená tak, že na podložke je nakvapkaná istá tekutina čo komárom chutí, ale s primiešaným jedom, vďaka ktorému to komáre zahubí. Tieto návnady včely nelákajú a teda je to ekologické.
- pracujú na juhu Mali, tam je bezpečne, na severe sú nepokoje
- okrem výskumnej práce sa tam stará aj o asi desať detí, ktorým kupuje oblečenie, školské potreby, ...
- Mali je tretí najväčší vývozca zlata
- hlavné mesto Mali sa volá Bamako