Ing. Mgr. Alexandra Paršová

alexandra.parsova@iwaldorf.sk

Alexandra Paršová

Kto som?

Toho času som odbornou učiteľkou ručných prác. Pochádzam z Košíc, kde som prežila prvých krásnych bezstarostných 11 rokov svojho života, na sídlisku Furča. Detstvo strávené hrami s kamarátmi a pravidelnými prechádzkami v lese, hlboko poznačilo môj vzťah ku svetu, prírode a ľuďom. V 6. ročníku som sa spolu s rodičmi a bratom presťahovala na Západné Slovensko, najprv sme bývali u babky na dedine a neskôr sme sa presťahovali do Devínskej Novej Vsi. V Bratislave som navštevovala ZŠ Vazovova a Gymnázium Ladislava Novomestského, kde som stretla veľa dôležitých ľudí môjho života a naučila sa dobre plávať:). Následne som pokračovala v štúdiu na EU - odbor Obchod a marketing a kedže som študovala diaľkovo pracovala som 4 roky ako účtovníčka. Po "vysokej" som hľadala oblasť, v ktorej by som sa viac stretávala s ľudmi a využívala svoj potenciál naplno. Po dvoch rokoch práce ako IT konzultantka som sa rozhodla, že sa predsa len vrátim k mojej gymnaziálnej túžbe a šla som na prijímačky na Pedagogickú fakultu UK odbor Učiteľstvo 1. stupňa ZŠ. Už pár rokov som mala vedomie o tom, že existujú aj alternatívne pedagogiky a tak som po prijatí na "pedagogickú" v lete absolvovala aj "orientačný kurz" vo waldorfskej pedagogike a popri dennom štúdiu som sa pustila aj do waldorfského vzdelávania. Kým som školu skončila, vydala som sa, narodili sa mi dvaja synovia a neskôr aj dcéra. Som teda šťastnou mamou nielen trom deťom, ale aj sprievodkyňou ručných prác pre väčšinu žiakov WŠ. Keď moje deti odrastú mám ambiciu stať sa triednou učiteľkou.

prečo som na WŠ?

Keď som mala asi 24 rokov zaoberala som sa zmyslom môjho života, cítila som, že význam pre mňa má, ak po mne niečo ostane. Cítila som, že chcem pracovať s deťmi, že práve tam vidím oblasť, kde je dôležité zasiať úctu ku svetu a k sebe samému. Neverím na náhody a preto som veľmi vďačná, že som sa stretla s waldorfskou pedagogikou v pravý čas, aby som ju mohla vyštudovať a začať na škole učiť. Od začiatku som hľadala cestu, ktorá bude iná, hlboká a bude mať vplyv nie len na momentálne namemorované vedomosti. Vďaka waldorfskej pedagogike a lektorom vzdelávania som sa začala na okolitý svet pozerať ináč, začali ma priťahovať krásy prírody, zázraky vedy a tajomstvá ľudských duší. Každý deň zaspávam spokojná, že robím prácu, ktorá ma baví, že milujem deti, ktoré učím, že možno ja sa denne naučím od nich viac, ako oni odo mňa.

Čím žijem?

Žijem na dedine, keď nie som v škole trávim čas s mojimi deťmi a psom na našej záhrade v pokojnom a radostnom priestore FreeDomčeka. Rada hostím mojich priateľov a priateľov mojich priateľov. Mám rada dobré knihy, hudbu a jedlo. Milujem všetky ročné obdobia, hlavne keď som v lesoch, horách na lúkach. Milujem Slovensko a našu mäkkosť a srdečnosť.

Moje vzory a inšpirácie.

Ak by sa ma niekto spýtal, s kým by som sa rada stretla, z tých, čo už nie sú medzi nami, vybrala by som si dvoch veľkých mužov. Jedným je Jan Werich, ktorý ma stále dojíma svojou mäkkosťou, láskavou pokorou a šťavnatým humorom. Druhým by bol môj lektor z walrodfského vzdelávania Christian Olendorf, ktorému vďačím za nesmiernu podporu a hlboké nazretia do mojej duše. Inšpirujú ma tiež ľudia a hlavne ženy, ktoré kráčajú pevne svojou nevychodenou cestou, ľudia autentickí a svojou pravdivosťou pretvárajúci svet. Milujem humor a radosť v ľudských očiach.