Cirkus očami žiakov.

Autor: , 18.6.2015

Každoročne v našej škole šiestaci časť svojho vyučovania venujú nácviku cirkusu. Je to pre nich dôležitá skúsenosť. Musia sa stretnúť nanovo a inak so svojimi hranicami a možnosťami. Intenzívnym nácvikom tieto hranice významne posunú. Nachádzajú však nie len nové väzby voči svojim schopnostiam, ale aj voči schopnostiam spolužiakov. Čo si však samotní šiestaci myslia o tomto projekte sme sa pokúsili zistiť pomocou dvoch jednoduchých otázok. Pozrite, čo na ne odpovedali!

Mnohí nechceli uviesť svoje meno a mnohí odpovedali veľmi podobne, preto vyberáme z ich odpovedí anonymne.

1. Čo ti cirkus dal?

- Cirkus mi dal veľa zážitkov. Naučila som sa veľa vecí, čo som ani netušila, že viem.

- Na začiatku nácviku som frflal, lebo ako cirkus to vtedy vôbec nevyzeralo. Prišli sme skoro o všetky telesné výchovy (môj najobľúbenejší predmet). No keď sa pustila hudba a mali sme generálku - tak sa mi to začalo páčiť. A keď bola za oponou celá škola, tak to bol pocit! Pustila sa hudba, opona sa otvorila... WOW! Keď sme sa poklonili a začal ten tleskot, tak to bolo čosi! Cirkus mi teda dal asi ten pocit, že sme spolu niečo veľké ako trieda spravili. No lepšie ako sedieť v lavici!

-Cirkus mi dal veľmi veľa. Bol to úžasný školský projekt. Naučila som sa jazdiť na jednokolke a ďalšie zaujmavé veci.  Bola to pre mňa veľká šesť urobiť cirkus so spolužiakmi.

- Mne sa cirkus veľmi páčil a veľmi som si ho užila. Myslím, že mi dal veľa:kondičku, spoluprácu so spolužiakmi...

- Cirkus mi dal radosť a zážitok z atmosféry. V divadle nám nikto netlieskal tak ako na cirkuse. Zvláštne je to, že sme ho dlho nechceli a potom po prvej generálke nás to začalo veľmi baviť. A ešte sa chcem poďakovať pani učiteľke Baranovej za to, že pre nás obetovala toľko času. Teraz mi je za cirkusom smutno.

- Tak po 1. -cirkus mi dal dosť voľna a oddychu od učenia (fakt som ho potreboval). Dal mi zručnosť ovládať cirkusové nástroje a dal mi radosť, keď som videl ako naše čísla rozosmiali a udivili druhých.

-Cirkus mi dal voľné hodiny. Pomohol mi zdokonaliť sa v rovnováhe.

- Cirkus mi dal zručnosť v rôznych veciach. Naučil ma nemať stres a vystupovať pred veľa ľuďmi.

- Cirkus mi dal odvahu. Bol zábavný a zaujímavý. Bol to super pocit - skúsiť si byť ako naozajstný cirkusanti.

- Cirkus mi vzal učenie, ale ja to nejak dobehnem!

- Cirkus ma naučil trpezlivosti.

- Naučil som sa napríklad chodiť na guli a na šlapátku. Nácvik bol však trocha nudný.

-Dobrý pocit, že robím niečo pre druhých. A to najlepšie - naša trieda sa viac zblížila a spolupracovali sme.

- Dal mi to, že som sa vystúpenia nebála a aj som si ho užívala.

- Mohla som si vyskúšať stáť pred publikom vo svetle reflektorov. Cítila som skôr vzrušenie ako strach.

-Zručnosť vo veciach, ktoré som považovala za ťažké až nemožné.

-Dal mi určite životnú skúsenosť, ktorú by som za nič nevymenil.  Určite mi dal trošku popoluarity v menších ročníkoch. Napríklad, keď ma stretnú, tak sa ma pýtajú ako to robím a či to bolo ťažké a ja im vždy rád odpoviem.

- Dal mi jednu skúsenosť s kruhmi, čo nebudem potrebovať a ešte skúsenosť skákať cez švédsku bedňu LIKE A BOSS!

- Cirkus som si užila najviac ako sa dalo.

- Cirkus mi dal odvahu, ktorá bola na začiatku miniatúrna, ale postupne sa z trémy vyvinula. (Teraz si už viac verím)

2. Čo ti cirkus vzal?

-Vzal mi pravú ruku, ktorú som preň obetovala a teraz nemôžem hrať vybíjanú. Ale som šťastná, že sa to divákom páčilo. A teraz ešte viac by som chcela cirkus robiť a som smutná, že už asi nikdy nebudem.

- Asi len to učenie, čo nám chýbalo. Ale bolo to úžasné a zabavili sme sa.

- Vzal mi čas, kopu času, ale stálo to za to. A ešte pár hodín telesnej výchovy.

- Cirkus mi vzal potrebné hodiny ručných prác na výrobu kosatky a časť epochy prírodopisu.

- Nemohli sme sa učiť, mali sme menej času na ručných prácach a skoro nič z prírodopiu.

- Cirkus mi vzal čas, musela som vynechať krúžky.

- Vzal mi voľný čas a krúžky, ale hlavne strach z vystupovania!

- Nemám pocit, že mi niečo vzal.

- V podstate nič.

- Vzal mi to, že ho už nebudeme viac robiť.

- Na cirkuse boli najťažšie ohne a pyramída. Pri ohňoch som sa popálil a dosť to bolelo. Pri pyramíde bolo ťažké udržať niekoho nad sebou, lebo stačilo, aby dal nejak zle ruku alebo nohu, začalo vás to tlačiť a bolieť a vy ste potom od bolesti poľavili a celá pyramída spadla. (A potom sa na vás celá trieda hnevala.) Ale aj tak si myslím, že robiť cirkus bolo úplne super vec. (Aj kvôli tomu, že sme sa neučili!)

- Cirkus mi vzal (minul) jednu atramentovú bombičku z pera a 5 týždňov života. Objavila sa mi vráska na čele.