PhDr. Xénia Činčurová, PhD..

xenia.cincurova@iwaldorf.sk

Xénia Činčurová

Kto som?

Na filozofickej fakulte som vyštudovala učiteľstvo slovenského, anglického a ukrajinského jazyka a literatúry a na Prešovskej univerzite som učila svetovú literatúru, najmä slovanské literatúry. Výsledkom mojej vedeckej práce je monografia Priestor v epike. Za svoj osobnostný vývoj vďačím na univerzite najmä profesorovi jazykovedy Jánovi Sabolovi a profesorovi literatúry Stanislavovi Rakúsovi, ako aj svojmu kolegovi, literárnemu mysliteľovi a tvorcovi, doktorovi Jurajovi Briškárovi. Som z Košíc.

Mám dve deti a s manželom žijeme pri Bratislave.

Prečo som na WŠ?

Od začiatku som sa zaujímala o kvalitu vzdelávania a v USA som počas firemnej praxe natrafila na školu, ktorá ma fascinovala svojím spôsobom vyučovania a prístupom k človeku. Pátrajúc po zmysluplnosti vecí vo svojom osobnom i profesionálnom živote som objavila waldorfskú pedagogiku a postupne „mi došlo“, že tá americká škola bola waldorfská. Ešte ako univerzitný učiteľ som sa rozhodla, že keď budem mať deti, chcem im dopriať takúto školu. Osobný život ma po rokoch nečakane vytrhol z univerzitného aj geografického prostredia a priviedol ma ako rodiča do bratislavskej školy. Navštívila som mnohé hodiny a keď ma škola poprosila o krátkodobé zastupovanie v deviatom ročníku, zistila som, že títo žiaci sú otvorenejší, kritickejší, nadšenejší než študenti, ktorých som viedla na univerzite. Začala som sa zaujímať o založenie stredného stupňa, oblasť PR školy a takto túto pedagogiku podporovať. Pomáhala som aj s výučbou slovenčiny a angličtiny. Zo zdravotných dôvodov som sa rozhodla zamerať výlučne na proces PR - Vzťahy s verejnosťou, ktorý mi je blízky svojimi nárokmi na komunikáciu a spoluprácou v vonkajším svetom.

Čím žijem?

Svetom okolo seba, intelektuálnymi debatami, spoločenským dianím a textmi z rôznych oblastí života. Zaujímam sa o kvalitnú literatúru, umeleckú fotografiu, kritických mysliteľov a svoje intelektuálne sklony kompenzujem prácou so zemou na svojej vidieckej záhrade. Milujem samotárske prechádzky prírodou aj v spoločnosti fotoaparátu.