Petícia za spravodlivé financovanie

Autor: Waldorfská škola, 19.11.2012

V dôsledku finančného ohrozenia existencie súkromných škôl prosíme všetkých, ktorým záleží na existencii našej školy ako aj stredných súkromných škôl, aby pridali svoj podpis k petícii. Text petície na podpis bude od zajtra k dispozícii v priestoroch školy.

300 slov

k Petícii za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva

Cítime sa vážne znepokojení stavom, vývojom a financovaním vzdelávania na Slovensku. Práca učiteľov je hlboko nedocenená, školy sú existenčne ohrozené, finančné prostriedky určené na vzdelávanie a mimoškolskú činnosť sa presúvajú a používajú na celkom iné účely.

Najnovšie prijaté novely zákonov o školstve zásadne a negatívne zmenia fungovanie základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.

Rodičia alebo študenti, ktorí sa chcú slobodne rozhodnúť o svojej vzdelávacej ceste, strácajú možnosť voľby. Sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery, zaručené Ústavou SR, sú vo vzťahu k výchove a vzdelávaniu vážne ohrozené. Zodpovednosť za vzdelanie a uplatnenie sa legislatívne presúva zo samotných žiakov a ich rodičov na samosprávy. Deti sa stávajú rukojemníkmi štátu, ktorý bude rozhodovať o tom, aké vzdelávanie v akej škole si vyberú.

Preto zbierame 100 000 podpisov občanov Slovenskej republiky, učiteľov a zamestnancov školstva, rodičov, študentov a všetkých, ktorým na slovenskom školstve ešte záleží. Len tak môžeme požiadať poslancov Národnej rady SR, aby sa ako členovia zákonodarného zboru opäť zaoberali kritickou situáciou v školstve a zmenili spôsob jeho financovania.

V záujme zachovania a zvýšenia kvality vzdelávania a výchovy na Slovensku a s cieľom dosiahnuť, aby každé dieťa a občan SR mali prístup k vzdelaniu na všetkých druhoch a typoch škôl a školských zariadení bez ohľadu na zriaďovateľa sa pripájame k PETÍCII ZA SPRAVODLIVÉ, HOSPODÁRNE A NEDISKRIMINAČNÉ FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠKOLSTVA a žiadame poslancov NR SR:

1. prijať také zákony, ktoré zabezpečia pre všetkých zamestnancov v školstve adekvátne navýšenie miezd zodpovedajúce náročnosti a významu ich povolania;
  2. odstrániť zo školskej legislatívy ustanovenia, ktoré umožňujú odlišné zaobchádzanie s neverejnými školami a školskými zariadeniami v porovnaní s verejnými;
  3. legislatívne zaviazať samosprávy miest a obcí povinnosťou rovnakým spôsobom, spravodlivo, transparentne a adresne financovať všetky školy a školské zariadenia v rámci Slovenskej republiky bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom.

Ak chcete podporiť tieto požiadavky, pridajte sa svojím podpisom k najväčšej petícii v oblasti školstva na Slovensku. Petičné hárky nájdete vo vašej škole alebo školskom zariadení, na stiahnutie na stránke www.skolskapeticia.sk, alebo na vyžiadanie na e-mailovej adrese info@skolskapeticia.sk.
ĎAKUJEME ZA KAŽDÝ PODPIS!

Renáta Ocilková, predsedníčka Petičného výboru PETÍCIE ZA SPRAVODLIVÉ, HOSPODÁRNE A NEDISKRIMINAČNÉ FINANCOVANIE SLOVENSKÉHO ŠKOLSTVA