Bc. Ján Cipár.

jan.cipar@iwaldorf.sk

Ján Cipár

Kto som?

Som asistentom školského psychológa (Gabiky Cvikovej) vo Waldorfskej škole, študentom psychológie a nadšencom moderného šermu. Bakalárske štúdium psychológie som ukončil na Filozofickej fakulte UK, kde momentálne študujem magisterskú časť. Od malička sa venujem modernému šermu, ktorý mi prirástol k srdcu. Od roku 2016 pôsobím ako tréner šermu v Bratislavskom šermiarskom klube F. Martinenga. Šerm učím okrem materského klubu aj na Cambridge International School Bratislava.

Prečo som na WŠ?

S Waldrofskou školou som doslova zžitý, nakoľko som jej absolventom. Waldorfskú školu v Bratislave som ukončil v roku 2012 po deviatich ročníkoch (triedny učiteľ Marian Czére – spoluzakladateľ Waldorfskej školy na Slovensku). Škola mi dala krásne detstvo, otvorený pohľad na svet a túžbu vytvárať pevné vzťahy a priateľstvá. Už pri odchode zo školy som dúfal, že sa raz vrátim ako kolega a budem môcť s Waldorfskou školou a jej pedagogikou žiť ďalej. Netušil som však, že to bude tak skoro.

Čím žijem?

Žijem svojou rodinou, priateľkou, kamarátmi a šermom. Mám veľmi rád deti a práca s nimi ma napĺňa. V šerme pomáham svojim zverencom nájsť etický a morálny rozmer športovej činnosti. Rád cestujem, trávim voľný čas na našej chate na Kysuciach, čítam detektívne knihy a pozerám životopisné filmy. Mojou záľubou je tiež história a dejinné osobnosti.

Inšpirujú ma detskí a vývinoví psychológovia, najmä Jean Piaget a Charlotte Bühlerová.

Veľkú hĺbku nachádzam vo výroku Indiry Gándhiovej: "Zovretou päsťou ruku nepodáš."