Učiteľská cyklojazda

Autor: Tatiana Maťová, učiteľ, 10.2.2016

"Neseďme počas štrajku doma, ale poďme sa prevetrať! Nával endorfínov pre seba i ulice Bratislavy! Neváhajte a pozvite všetkých svojich príbuzných, známych, priateľov, deti, vnúčatá, učiteľov, žiakov, vychovávateľky, babky, dedkov, tety, ujkov, rodičov, aj školníka! :-D" Takýmito slovami nás pozývali organizátori Učiteľskej cyklojazdy 4. 2. 2016 na námestie SNP, kde bol zraz učiteľov na bicykloch o 11 h. Zúčastnili sme sa jej spolu so Slavomírom Lichvárom ako duo zastupujúce waldorfských učiteľov, pridal sa i Jaroslav Mikulič ako single zástupca rodičov. Vyrazili sme za slnečného počasia ale ostrého vetra, v neveľkom hlúčiku cca 50 cyklistov z námestia SNP smerom na Americké námestie. Urobili sme väčší okruh okolo centra. Do rytmu nám hrala zmes hudobných štýlov od  CykloDJ, ktorý išiel na trojkolke s mobilnými reproduktormi. Počuli sme veľmi výstižné skladby - ako Učiteľka tanca, Poďte s nami alebo Bananas republika. Naša cyklocesta viedla okolo niektorých základných a stredných škôl, kde sme zastavili, zatrúbili, zapískali, dali o sebe vedieť. Niekde nás privítali mávaním rúk a niekde aj vykukli z okien a pokrikom radosti nás vítali. Spravili sme a aj symbolické kolieska pred Euroveou a na Hlavnom námestí. Okoloidúci ľudia sa zastavovali a usmievali sa na nás. Jeden starší pán na nás kričal, keď sme stáli na červenú, že je učiteľ na dôchodku a že nás podporuje a drží palce. Na hlavnom námestí sme zaujali viacej ľudí...aj jedného staršieho turistu s veľkým kufrom, ktorý keď nás zbadal, zmenil smer svojej trasy a začal nás fotiť a točiť:-) Po ceste nám odfúklo zopár spolucyklistov a tak sme sa na námestie SNP vrátili o pár učiteľov a rodičov menej. Dali sme vedieť o sebe a to je dobre!