Preložené z: www.npr.org
Tínedžeri nemôžu ovládať svoje impulzy, a urobiť rýchle, inteligentné rozhodnutie ako dospelí- ale prečo?
Výskum o tom, ako sa ľudský mozog vyvíja nám to pomáha vysvetliť. Čelný lalok v mozgu, ktorý ovláda rozhodovanie, je v tomto veku už vybudovaný, ale nie úplne myelinizovaný - takže signály sa pohybujú pomaly.
"Tínedžeri nemajú taký ľahký prístup k ich čelnému laloku, preto nemôžu povedať: " Oh, radšej by som toto nemal urobiť!" Dr Frances Jensen hovorí v relácii Fresh Air.
Jensen, je neurologička a slobodná matka dvoch chlapcov ktorí teraz majú okolo 20r, napísala - The Teenage Brain - Dospievajúci mozog, aby ukázala, ako mozog rastie - a prečo tínedžeri môžu byť obzvlášť impulzívni, náladoví a nie veľmi zodpovední za svoje rozhodovanie.
"V mozgu máme prirodzené izolácie ... nazývané myelín," hovorí. "Je to tuk, a trvá roky, kým sa v bunkách vybuduje okolo vonkajšej strany."
Tento proces izolácie začína v zadnej časti mozgu a smeruje dopredu. Mozgy nie sú úplne zrelé, kým ľudia nedosiahnu 20. rokov, prípadne možno aj neskôr, hovorí Jensen.
"Posledné miesto pre plné prepojenie - alebo plné myelinizovanie - je predná časť mozgu," hovorí Jensen. "A čo sa tam nachádza? Tu nachádzame oblasti, kde máme vhľad, empatiu, a také riadiace funkcie, ako je kontrola impulzivity, a ochoty riskovať."
Tento výskum tiež vysvetľuje, prečo teenageri môžu byť obzvlášť náchylní k závislostiam - vrátane drog, alkoholu, fajčenia a digitálnych zariadení.
Rozhovor Highlights
O tom, prečo teenageri sú náchylnejší k závislosti
Závislosť je vlastne forma učenia... Pri závislosti- opakovane zisťujeme- že nejde o závislosť na látku, a nedeje sa to v časti mozgu, ktoré je primárne určená pre učenie - je to v oblasti vášho mozgu, zameranej na hľadanie odmeny... Ale rovnakým spôsobom, ako učenie, stimuluje a zvyšuje synapsie. Látky robia to isté. Budujú cykly pocitu spokojnosti okolo tejto látky smerujúc k oveľa silnejšej, tvrdšej, dlhšej závislosti.
Rovnako ako sa tínedžeri môžu učiť faktom oveľa efektívnejšie ako dospelí, bohužiaľ, aj závislosti sa u nich rozvíjajú oveľa rýchlejšie. To je dôležitý fakt pre dospievajúcich, ktorý by mali vedieť o sebe - že sa môžu rýchlejšie stať závislými.
Je čas vyvrátiť mýtus, že: „Dospievajúci ľudia sú životaschopní, budú v poriadku. Môžu skúsiť alkohol, alebo robiť to či ono. Nájdu cestu späť." V skutočnosti je to práve naopak. Účinky látok majú trvalejší dopad na dospievajúci mozog. Majú škodlivejšie účinky a môžu byť toxickejšie pre dospievajúcich ako dospelých.
O účinkoch pitia alkoholu a marihuany na dospievajúcu mozog
Nárazové pitie môže skutočne v oveľa väčšom rozsahu zabíjať mozgové bunky v mozgu dospievajúcich v porovnaní s dospelým mozgom. Takže rovnaké množstvo alkoholu, môže skutočne vyvolať trvalejšie poškodenie mozgu u dospievajúceho. Rovnakej hladina alkoholu v krvi, u dospelých môže spôsobiť zlý sedatívny účinok, ale nie skutočné poškodenie mozgu ako u dospievajúcich. …
Dr Frances Jensen je profesorka a vedúca katedry neurológie na Universite v Pennsylvanii - Perelman School of Medicine.
Čítajte viac na
: http://www.npr.org/sections/health-shots/2015/01/28/381622350/why-teens-are-impulsive-addiction-prone-and-should-protect-their-brains?utm_campaign=storyshare&utm_source=facebook.com&utm_medium=social