Vyleteli z hniezda

Autor: Ivana Bartovičová, učiteľ, 16.10.2014

Na Michaelskej besiedke nás potešili svojou návštevou aj bývalí žiaci školy, teraz už aj tí najnovší, minuloroční deviataci. Od začiatku školského roka takmer neprejde deň, aby sa niekto z nich nezastavil v škole a neprišiel sa nadýchať tej známej atmosféry, alebo sa podeliť s novými zážitkami, skúsenosťami...  Prišli však už aj žiaci s ponukou spolupráce. Tak sa tešíme, čo pekné vznikne.

Po slávnosti a stretnutí v triede sme sa vybrali na spoločný obed. V krásnej atmosfére sme strávili spolu asi 3 hodiny, kedy sme mali možnosť počuť celú paletu pocitov, názorov týchto mladých ľudí, ktorí rozprestierajú svoje krídla a hľadajú svoje miesto v živote. Počula som o spokojnosti žiačky, ktorá navštevuje školu, do ktorej chodia aj hendikepovaní žiaci. Teší sa z toho, že je zdravá a môže byť užitočná pre iných.
Počula a videla som veľké nadšenie študentov, ktorí sa rozhodli pre waldorfské lýceum v Prahe.
Počula som o úľave, ktorú ako študenti zažívajú, keď zisťujú, koľko toho vedia oproti ostatným spolužiakom.
Počula a videla som spokojnosť s tým, že navštevovali našu školu. Počula som o obavách, ktoré majú z toho, že nevedia niektoré teoretické veci z niektorých prírodovedných predmetov.

Počula som ich výpovede o tom, ako vnímajú nových učiteľov, keď to porovnávajú s učiteľmi našej školy.
Počula som dva príbehy zenových majstrov.
A samozrejme veľa veselých príhod i spomienok.
Videla som zrelých mladých ľudí, ktorí jasne vyjadrujú svoje názory a pocity, ktorí idú do hĺbky vo svojom uvažovaní, ktorí sú pripravení na výzvy, ktoré im každý deň ponúka život.