Nálada prvého ročníka

Autor: Slavomír Lichvár, učiteľ, 14.1.2013

david newbatt

Keď skončia pre predškoláka tie najdlhšie prázdniny, čaká naňho veľa nového. Najprv sa stretne so zvislou líniou a oblúkom – základnými priestorovými formami, ktoré sa v priebehu rokov rozvinú až do geometrie. Avšak nie len geometrie abstraktnej, nie len do myšlienkovej predstavy, ale do geometrie, ktorú možno cítiť, do priestoru, ktorý môže bezprostredne vnímať každý už v detstve. Takáto geometria nie je iba “múdra”, ale aj zdravá.

Hneď od prvého školského dňa si prváčik s pomocou učiteľa uvedomuje, že v škole je preto, aby sa naučil všetkému tomu, čo dospelí už dokážu; predovšetkým však tomu, čo robí náš svet krásnym a je preto hodné úcty a obdivu.

Prvou veľkou úlohou je to, aby obrázky v zošitoch boli krásne. Básne sa premenili na obrázky a obrázky sa zvláštne menia na písmenká veľkej tlačenej abecedy. V matematike prváčik začína s počtami tak, ako to robili ľudia odnepamäti. Veľa počíta na prstoch, veľa počíta s gaštanmi, kamienkami, cícerom a podobne. Je v tom veľká múdrosť, počítať najprv predmety sveta, teda to, čo reálne jestvuje, a až neskôr počítať “čisto z hlavy”, “múdro”.

I na ďalších predmetoch je toho veľa, kde deti pestujú šikovnosť rúk a prstíkov – vystrihovanie, nalepovanie, šitie, práca s vlnou, pletenie. Pred väčšinou detí po prvý raz vyvstanú farby pri maľbe do mokrého podkladu v celej svojej kráse: Žltá nadšene žiari, modrá s hlbokým pochopením pokojne chráni a červená drzo vyskakuje z výkresu.

Celý svet je ešte veľmi zvláštny a tajuplný, asi tak ako pesničky kvintového ladenia, ktoré deti sprevádzajú každým dňom. A, že dobro víťazí iba v rozprávkach? Hlboký záujem v očiach detí, keď rozprávky počúvajú svedčí skôr o niečom inom. Rozprávky sú skutočnejšie, ako dospelácky svet. Ľudské dobro je naozajstná sila, ktorá všetko živé neúnavne a odvážne chráni. A napokon vždy zvíťazí!