Waldorfská škola v Bratislave

Zážitky z waldorfského vyučovania

Boli sme na olympiáde

Autor: Daniel Heriban, žiak, 11.6.2012

Olympiáda v Schöenau patrí k zážitkom, ktoré sa nezabúdajú. Tohto roku sa tam konal 14-ty ročník. Už minulý rok, v škole v prírode, sme začali hádzať oštepom, ale to bolo len v rámci orientačného behu. Na začiatku tohto roku sme trénovali oveľa viac. Na jeseň sme takmer na… Pokračovať v čítaní

“Mama, poďme do Banskej Štiavnice!”

Autor: Miroslava Heribanová, učiteľ, 19.11.2011

nečakane vyhlásil môj 10-ročný syn v jedno sobotné ráno. Naposledy sme boli v tomto krásnom kraji pred rokom cez veľkonočné prázdniny, tak som bola zvedavá, prečo ho to tak náhle napadlo znovu. „O 2 týždne máme napísať projekt zo zemepisu“, hrdo vysvetľoval, „a ja som si vybral Banskú Štiavnicu“… Pokračovať v čítaní

Prírodopis 4.ročníka – Epocha zvierat očami žiaka

Autor: Daniel Heriban, žiak, 22.7.2011

Zatiaľ najlepšia epocha, čo som zažil, bola epocha zvierat. Najprv sme sa učili o človeku. To až také zábavné nebolo. Potom sme sa rozprávali o zvieratách a keď nejaký spolužiak mal také zviera, o akom sme sa učili, tak nám ho priniesol ukázať. Prvý deň sme si nakreslili… Pokračovať v čítaní

Prírodopis 5. ročníka – Epocha zvierat očami učiteľa

Autor: Alena Klčová, učiteľ, 6.6.2011

Nedávno sme vám priniesli článok o prírodopise štvrtého ročníka z pohľadu žiaka, dnes sa pozrieme na prírodopis v štvrtom a piatom ročníku z pohľadu učiteľa. Waldorfskí žiaci sa po prvýkrát stretávajú s vyučovaním prírodopisu vo štvrtej triede. Predtým počúvali rozprávky, bájky, príbehy a okrem… Pokračovať v čítaní

Ako deviataci tepali meď

Autor: Tatiana Maťová, učiteľ, 25.5.2011

Súčasťou pracovného vyučovania v 9. ročníku je kovotepectvo, tepanie z medi. Ako pracujeme? Najprv sa pozrieme spolu so žiakmi na meď z rôznych strán, ako ju opracovávali v minulosti naši predkovia, čo z nej vyrábali, kde ju môžeme vidieť v prítomnosti, ako pôsobí v ľudskom tele. Potom predstavím… Pokračovať v čítaní

Objavovanie písmen = tvorivé písanie

Autor: Marián Czére, priateľ, 10.3.2011

Nasledujúce metodické a didaktické aspekty výučby písania v rámci Slovenského jazyka v 1. ročníku mali pôvodne slúžiť ako podnety pre zastupujúcich kolegov počas mojej dlhšej neprítomnosti v škole. Štylisticky upravené môžu poslúžiť aj ako poznámky k vyučovaniu materinského jazyka na waldorfskej… Pokračovať v čítaní